Alapvető ónozási eljárások
Az ónozási eljárások tekintetében, több módszerrel is találkozhatunk. Ilyenek a függesztett eljárás, tömeg, és vibrációs ónozási eljárások.
A Cromkontakt Kft. -nél függesztett eljárást alkalmazunk az ónozás során!
Függesztett ónozási eljárás
Kedvelt módszer a függesztett eljárás, ha ónnal szeretnénk bevonni nagyobb tárgyakat. Olyan alkatrészek melynek felületén kényesebb részekkel találkozunk, vagy maszkolni kell, ugyancsak a függesztett módszerrel ónoznak.
A galvanizálni kívánt munkadarabokat speciális szerszámokra függesztik fel és így merítik az oldatba. Habár a függesztett eljárás munka igényesebb és ezáltal drágább is, mint a tömeg galvanizálás, mégis közkedvelt eljárás.
A függesztett darabokra kerülő fém réteg vastagságát könnyebb szabályozni, illetve hatásosabb a munkadarabokon található, nehezebben elérhető üregek bevonása is.
Ezen pozitív, minőségi okoknál fogva, illetve a nagy igényre való tekintettel a Cromkontakt Kft.-nél lehetőség van a függesztett ónozási eljárást kérni.
Ónozás tömegben
A tömeg ónozást sok, apró darab felületkezelésére használható. A folyamat során a galvanizálni kívánt munkadarabokat egy erre tervezett harangba, dobba helyezik el. A harang lassan forog az elektrolit oldatba, míg a kívánt bevonatot megkapja.
A darabok forogva, egymáshoz érve adják át az áramot egymásnak, így biztosítják, hogy az ón réteg egyenletesen vonódik be a teljes felületen.
Az ón használata a tömeg galvanizálás esetén rendkívül gazdaságos.
Vibrációs eljárás
Függesztett eljáráshoz hasonlóan igényesebb darabok megmunkálásához használják a vibrációs eljárást.
A vibrációs eljárás során a munkadarabokat egy kosárba helyezik , melyben fém gombok találhatók és így merítik az elektrolit oldatba.
A vibrációs mozgás hatására a munkadarabok szintén vibrálni, azaz mozogni kezdenek így érintkeznek a fém gombokkal. A vibrációs eljárás tipikusan a legköltségesebb ónozási eljárás.