Az előkészítés célja

Minden munkadarabot amely galvanizálásra vár, első lépésként alkalmassá kell tenni a galvanizálásra.


Az előkészítés jelenti mindazon műveletek összességét, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a munkadarab felülete alkalmassá váljon a szükséges bevonat kialakítására.


A felület kisebb-nagyobb mértékű elszennyeződése a munkadarab gyártásnak folyamán keletkezik. A szennyeződések széles skálája a fémreszeléktől kezdve, a fém-oxidokon át, az ujjnyomoktól származó tisztátalanságoktól a felületkezelő paszták maradványáig terjedhet, és ezen belül is a szennyeződések számtalan változata létezik.

A szennyeződések megjelenési formái is sokszínű képet mutatnak és tapadásuk a fémek felületén igen különböző lehet. Fizikai tulajdonságaikon kívül kémiai sajátosságaik és a felülethez való kapcsolódási típusaik szabják meg, hogyan tudjuk eltávolítani őket.

 

A munkadarab előkészítése szempontjából rendkívül fontos az eltávolítandó szennyeződések ismerete, mert a felületkezelés sikeressége döntően függ a felület állapotától. Mindenesetre a gyakorlat azt mutatja, hogy a helyesen kiválasztott és jól elvégzett előkészítés már fél siker. Az előkészítés során ezért a felületről eltávolítunk minden, a korábbi gyártási eljárás vagy használat során a fém felületére került szennyeződést.

Keletkezésüket tekintve két fő csoportba sorolhatók a felületi szennyeződések

képződött szennyeződések

Reve, rozsda, régi bevonat

Tapadó szennyeződések

Olaj, zsír, por

Professzionális előkészítő tevékenységeinknek hála biztosíthatjuk Ön számára, hogy az általunk készítetett bevonatok kiállják az idő próbáját.

A munkadarabok előkészítéséhez fizikai, kémiai és fizikai-kémiai előkezelő eljárásokat alkalmazunk. Ezzel az eljárással a felületet alkalmassá tesszük a galvanizálásra. Különböző alapanyagú alkatrészek más technológiai soron mennek végig.

Zamak alkatrészek technológiai sora

1
Cianidos rezezés
2
Takaréköblítés
3
Kaszkádöblítés
4
Nikkelezés
5
Takaréköblítés
6
Krómozás
7
Takaréköblítés
8
Kaszkádöblítés

Réz és vas alkatrészek technológiai sora

1
Nikkelezés fényes nikkel fürdővel
2
Takaréköblítés
3
Kaszkádöblítés
4
Krómozás
5
Takaréköblítés
6
Kaszkádöblítés

Van galvanizálandó tárgya?

A munkadarabok rezezése

Kültéren is használt munkadarabjaink erősebben ki vannak téve az időjárási viszontagságoknak, számolnunk kell a hőmérséklet-ingadozással vagy akár az erős páralecsapódással is. Ezen eszközök és alkatrészek szakszerű megóvása érdekében, vállalatunk a réz–nikkel–króm bevonatrendszert ajánlja.

Ennek lényege, hogy alaprétegként először réz, közbenső rétegként nikkel, végül utolsó rétegként króm bevonat kerül a munkadarabra. Ez a bevonatolási technológia ellenállóbbá teszi tárgyait extrémebb körülmények között is. A technológia első állomásaként a munkadarab egy közbenső vörösréz bevonatot kap.

A rezezés az egyik legelterjedtebb galvanizálási folyamat.
Alap bevonatként alkalmazzák a korrózióvédelemben.

Az így kapott világos vörös színű réteg, a  cianidos elektrolitokból leválasztott rézbevonat, finom-kristályos szerkezetű és viszonylag kemény. Célja, egy stabil, jól tovább galvanizálható bevonat kialakítása, de nincs kiegyenlítő hatása. Az elektrolitikusan leválasztott réz felületén, levegőn vékony oxidréteg képződik, és barnásfeketére színeződik.

A rezezés fő alkalmazási területei

Alap rétegként

Acél alapanyagra, nikkel réteg felvitele előtt

Alap bevonatként

Réz-nikkel-króm bevonatrendszerben

Vas alkatrészek galvanizálásakor

A rezezésben szerzett hosszúévekre visszanyúló gyakorlatunk és kiforrott technológiai megoldásaink segítenek minket, hogy a lehető legjobb minőségű bevonatot készítsünk Önnek.

Munkadarabok krómozása

A galvanikus króm bevonat vagyis krómozás azon munkadaraboknál használatos, amelyeknél követelmény a korróziómentes felület, valamint a nikkel bevonat fényességének múlandósága mellett a díszítő bevonat is fontos. A galvanikusan leválasztott krómbevonat kopásálló, korrózióállósága jó, oxidálóanyagok hatására, felületén vékony oxidréteg alakul ki, amely csökkenti korrózióját. A krómbevonat jól ellenáll gázok, savak, sók, lúgok korróziós hatásának.

Cégünknél díszítő krómozást alkalmazunk.

Díszítő krómozás esetén vékony krómbevonatot választanak le, általában nikkel közbenső rétegre. A bevonat szerepe itt kettős: csökkenti a nikkelbevonat elmattulását, így megmarad a fénye és növekszik a korrózióállóság. Az eredmény egy esztétikus, a kültéri hőingadozásank és páralecsapódásnak is ellenálló, fényes bevonat. A vállalatunknál alkalmazott króm 3 technológia környezetbarát, rákkeltő anyagokat nem tartalmaz. Egyenletesebb fedést biztosít, valamint megfelel az Uniós RoHS direktíváknak, amely egyre inkább elvárás a galván üzemekben.

Az általunk alkalmazott króm 3 technológia környezetbarát, rákkeltő anyagokat nem tartalmaz. Egyenletesebb fedést biztosít, valamint megfelel az Uniós RoHS direktíváknak is.

A munkadarabok nikkel bevonata

Nikkelezés azon esetekben javasolt, amikor a főként acél, cinkötvény, vas, sárgaréz és ötvözeteinek korrózióvédelme elvárt. A nikkelezés során nem csak egységes fényes felületet, hanem semleges, lúgos és gyengén savas környezetben is jól ellenálló felületet kapunk.

A galvántechnikai gyakorlatban nikkel bevonatot díszítő, vagy védő-díszítő célokra használunk.

A nálunk használt fényes nikkel megjelenése alkalmas díszítő célokra. Általában önálló bevonatként vagy közbenső rétegként alkalmazzuk. E bevonatok tulajdonságai közül a legfontosabb annak külső megjelenése.

Védő-díszítő célra a nikkel bevonatot önállóan vagy réznikkelkróm bevonatrendszer tagjaként alkalmazzák.

Réz – nikkel – króm bevonatrendszer

A réz-nikkel-króm bevonatrendszer lényege, hogy alaprétegként először réz, közbenső rétegként nikkel, végül utolsó rétegként króm bevonat kerül a munkadarabra. Ezzel a felületkezelési technológiával tárgyaink kiválóan ellenállnak a korróziónak, páralecsapódásnak és hőingadozásnak is, miközben megőrzik fényes, csillogó külsejüket. E bevonatok külső megjelenésén kívül rendkívül fontos a leválasztott bevonat kiváló korrózióállósága is.


A leválasztott bevonatok – az elérendő céltól függően – fényvisszaverő képessége, illetve korrózióállósága a legfontosabb. A galvanikus nikkelbevonatot acél és cinköntvények felületén ún. katódos bevonatnak nevezzük. Ez azt jelenti, hogy a bevonat hibahelyein (karcolások, lyukak stb.) mindig az alapfém korróziója indul meg.


A kellő körültekintéssel és gondossággal megválasztott korszerű, fényes technológiákkal műszaki és gazdasági szempontból egyaránt kedvező eredmény érhető el.

Nikkelbevonaton, a levegőn gyorsan vékony oxidréteg alakul ki, aminek következtében annak fénye jelentősen csökken, elmattul. Ennek megakadályozására a nikkelbevonatokra vékony króm réteget választanak le, és ezzel elérhető, hogy a bevonat fénye megmaradjon. Levegőn, a króm felületén gyorsan passzív film alakul ki, amely kedvezően hat a nikkelréteg korróziós ellenállására. A kiválasztott krómréteg ugyanis nemesebbé válik, mint az alatta levő (főleg fényes) nikkel.

Meg kell jegyezni azonban, hogy a munkakörülmények igényesebbek, ellenben az oldatok és elektrolitok is kényesebbek. Több gondozást igényelnek és drágábbak is, s mindenkor tekintettel kell lenni arra, hogy az alkalmazott adalékok milyen irányban módosítják a bevonat szerkezetét és korrózióvédő értékét (pl. a fényes nikkelbevonat kéntartalma).

Galvanizáló szerszámainkat úgy alakítottuk ki, hogy könnyű legyen a kezelése és, hogy leghatékonyabban ki tudjuk használni a rendelkezésre álló helyet, ezzel is költség hatékony megoldást nyújtunk Önnek.

A munkadarabok ón bevonata

Az ónozás egy olyan eljárás amely során egy vékony ónréteget viszünk fel az alapanyagra, legyen az sárgaréz, zamak, vas, vagy acél. A folyamat eredményeként, az ónozott munkadarabok kedvező tulajdonságokkal gazdagodnak.

Kiváló Schlötter ónfürdőnk, és szakértelmünk segítségével a megfelelő bevonat kerül a munkadarabjára, így joggal bízhat abban, hogy az ónozott alkatrészei kiállják az idő próbáját.

Egy munkadarab ónozása történhet úgy fényes, mind matt ón bevonattal egyaránt. Üzemünkben a fényes ón bevonat technológia érhető el.

Veszélyes hulladékok kezelése, ártalmatlanítása

Galvanizáló vállalatunk érzékeny a természeti és szociális környezetére, ezért a társadalmi felelősségvállalás szempontjait önként érvényesítjük üzleti tevékenységünk során. Ezeket a szempontokat partnereinkkel fenntartott kapcsolatainkban is figyelembe vesszük. Hiszünk benne, hogy az érték alapú vállalkozásoknak valamit vissza kell adnia a társadalom számára. Felelős galvanizáló üzemként, elköteleztük magunkat a környezetterhelés és az ökológiai lábnyomunk csökkentése mellett. Etikus vállalatként tevékenységünk során kizárólag olyan alvállalkozókkal és beszállítókkal működünk együtt, akik ismerik a Cromkontakt Galvánipari Kft. minőséggel és környezetvédelemmel kapcsolatos irányelveit és akiknek működését környezetpolitikánkkal összhangba hozhatónak ítélünk meg.

Megfelelünk az RoHS direktívának.

Az általunk alkalmazott króm 3 technológia környezetbarát, rákkeltő anyagokat nem tartalmaz. Egyenletesebb fedést biztosít, valamint megfelel az Uniós RoHS direktíváknak is.

Öblítővizek, csurgalékvizek

A galvanizálás legfontosabb kérdése a veszélyes hulladékok, a szennyvizek kezelése és ártalmatlanítása. Kiemelt fontossággal bír tehát a galván öblítővizek gazdaságos és szelektív kezelése, mert ezekből a hasznos anyagok minden esetben visszanyerhetők. A munkadarabokról leöblített hasznos anyagok a galvánfürdők lényegi összetevői, ezért az elfolyó öblítővizeket visszajuttatjuk a fürdőkbe. Így pótoljuk a párolgási veszteséget is. Ezzel a megoldással az öblítővizeket újra felhasználhatóvá tesszük.

A galvanizáló kád első feltöltése után a felhasznált víz mennyisége minimálisra módosul, valamint a galvánfürdők vegyszerutánpótlásának mértéke is csökken. Természetesen ebben a rendszerben is keletkezik hulladék. Ilyenek például a keveredett öblítővizek, csurgalékvizek, mosóvizek, melyek gazdaságosan már nem tisztíthatók tovább. Ezek mennyisége azonban csupán a töredékét képzik egy hagyományos tisztítórendszer szennyvíz mennyiségéhez képest.

Ezen hulladékokat külön tartályba gyűjtjük, majd szakszerűen elszállíttatjuk. Emellett nem csak a természeti környezetre, hanem munkatársainkra is kellő figyelmet fordítunk. Elköteleztük magunkat a környezetterhelés és az ökológiai lábnyomunk csökkentése mellett.

Munkaegészségügyi szempontok

A galvanizáló üzemben fontos munkaegészségügyi szempont a megfelelő munkahelyi légállapot fenntartása. Ezt speciális légelszívó és befúvó rendszerrel biztosítjuk. Az ilyen rendszerek megfelelő működését rendszeres munkahelyi légállapot vizsgálat ellenőrzi.

Továbbá a kidobó kürtőnél külön emissziós vizsgálat is méri a környezeti légterhelést: a kidobó kürtőt, mint pontforrást, szintén a Környezetvédelmi Felügyelőség engedélyezi és mi is rendszeresen mérjük.

A Cromkontakt, a krómozás és az RoHS (Termékek veszélyesanyag tartalmának korlátozása)

Az RoHS az Európai Unió veszélyes anyagok használatának korlátozását kimondó direktíva. Az irányelv azokra az elektromos és elektronikus készülékekre valamint alkatrészeire vonatkozik, (beleértve a javításhoz szükséges cserealkatrészeket is) amelyek működéséhez villanyáramra vagy elektromágneses mezőre van szükség. Az RoHS megfelelés a forgalmazót terheli. Jelen szabályozások szerint az RoHS megfelelőség bekerült a CE szabályozás körébe, tehát a CE jelölés egyúttal azt is jelenti, hogy a termék megfelel az RoHS szabályainak.

Bár az RoHS EU-s direktíva, az Európán kívüli elektronikai és elektronikus berendezések gyártóinak is be kell tartaniuk a szabályokat, ha az EU tagállamaiba importálják termékeiket. Az RoHS szerint szabályos terméknek az minősül, amelynek egyetlen homogén anyagú összetevője sem tartalmazza a 4 korlátozott anyag használatát az előírt koncentrációnál nagyobb mértékben. Homogén anyagnak tekinthető, ami mechanikai eljárással nem bontható tovább különböző anyagokra.

Csak az a termék hozható forgalomba az EU tagországaiban, amely megfelel az RoHS előírásoknak. A direktíva célja az egészség és a környezetvédelem, hiszen a korlátozott anyagok mérgezőek és felhalmozódhatnak az élő szervezetben.

Az EU a következő anyagok felhasználásának szigorú korlátozását írja elő

Ólom (Pb)
Higany( Hg)
Hat vegyértékű króm (CrVI)
Kadmium (Cd)

A megengedett koncentrációs értékek

A Cromkontakt Galvánipari Kft. abszolút megfelel ezen elvárásoknak. A díszítő krómozás króm 3 fürdőben történik, ami mentes a hat vegyértékű krómtól és a többi korlátozott anyagtól is. Büszkék vagyunk rá, hogy krómozási technológiánk egészség megóvó és környezetbarát!

szeretne bővebben tájékozódni a magyarországi jogszabályról?

még több információra van szüksége?

Szakembereink készséggel állnak rendelkezésére, hogy még több előnyös oldalát mutassák be az ón bevonatnak és a Cromkontakt Kft. professzionális krómozási eljárásának, és emellett kedvező árajánlatot adjanak Önnek. Győződjön meg szakértelmünkről és a kiváló minőségről, lehetőséget biztosítunk szaktanácsadásra, válasszuk ki közösen az Önnek megfelelő felületkezelési eljárást!

Tudjon meg többet róla, vegye fel velünk a kapcsolatot!